Kolejnym krokiem jest zgłoszenie szkody w odpowiednim zakładzie ubezpieczeń w oddziale ubezpieczyciela sprawcy w przypadku szkody z OC, u własnego ubezpieczyciela w przypadku szkody AC (szkodę likwidowaną z polisy AC trzeba zgłosić terminie określonym w umowie, zwykle do 3-7 dni od daty zdarzenia). Nasza firma pomaga swoim klientom w zgłoszeniu szkody i wypełnianiu wszelkich formalności związanych z jej likwidacją. (numery zgłaszania szkody)
Następnie należy wybrać formę finansowania naprawy. Mamy dwie możliwości: wypłatę odszkodowania na własne konto - tzw. kalkulacja ofertowa lub rozliczenie bezgotówkowe z warsztatem.
W pierwszym przypadku klient umawia się na indywidualne oględziny, w celu stworzenia kalkulacji naprawy. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że obliczana kwota nie wystarcza na kompleksową naprawę wysokiej jakości, ponieważ zakład ubezpieczeń nie mając kontroli nad jej przebiegiem ustalaja najniższe stawki, nie przewiduje wymiany wszystkich części, lecz częściej ich naprawę oraz oblicza kwotę na podstawie tańszych zamienników (części nieoryginalnych). Kalkulacja ta przewiduje zaniżoną stawkę za roboczogodzinę oraz niepełne finansowanie materiału lakierniczego (60%). Jeżeli po przeanalizowaniu kosztów stwierdzicie Państwo, że jest ona niekorzystna, wówczas możemy wykonać naprawę na zasadach bezgotówkowych.
W drugim rozwiązaniu serwis likwidujący szkodę bezgotówkowo otrzymuje kwotę w pełni zgodną z kosztorysem pokrywającym kompleksową naprawę przy użyciu wysokiej jakości części. Dzieje się tak ponieważ warsztat realizuje naprawę według ścisłych wymogów dotyczących doboru części, decyzji o wymianie lub naprawie elementów ujętych kosztorysie stworzonym na podstawie oględzin wykonanych w serwisie, przy obecności specjalisty. Zakład ubezpieczeń ma dostęp do faktur źródłówych serwisu, aby móc zweryfikować użycie przyznanych oryginalnych części. Taki mechanizm wnikliwej kontroli przebiegu naprawy jest gwarantem jakości napraw bezgotówkowych. Ponadto w przypadku stwierdzenia podczas naprawy dodatkowych uszkodzeń związanych ze szkodą, warsztat może zwołać kolejne oględziny. Z uwagi na fakt, że jakość napraw powypadkowych ma wpływ nie tylko na estetykę pojazdu ale przede wszystkim na jego wydajność i bezpieczeństwo, naprawa bezgotówkowa wydaje się być korzystniejszym rozwiązaniem.
Ostatnim etapem jest pozostawienie samochodu w serwisie i pobranie pojazdu zastępczego. Po ukończeniu naprawy o kolizji należy zapomnieć, by w dalszym ciągu czerpać przyjemność z jazdy.